معرفی رشته های جدید مؤسسه آموزش عالی فردوس - رشته ادبیات نمایشی

یکشنبه 20 مرداد 1398 آموزش و تحصیلات تکمیلی
فروغ فرخ پور

مؤسسه آموزش عالی فردوس برای سال تحصیلی جدید، دو رشته در مقطع کارشناسی و یک در مقطع کارشناسی ارشد به لیست رشته‌های خود اضافه نمود که یکی از این رشته ها کارشناسی ادبیات نمایشی است که در ذیل به معرفی این رشته می پردازیم:

معرفی 

ادبیات نمایشی بخش اصلی و محوری هنرهای نمایشی است، زیرا تبدیل یک ایده دراماتیک به یک اثر هنری در قالب هنرهای نمایشی مانند تئاتر یا فیلم، در گرو این رشته است. هر چقدر کارگردان یا سازندگان از خلاقیت بهره داشته باشند، باز هم بدون یک متن مناسب و دراماتورژی حرفه­ای، امکان خلق اثر ناب میسر نیست. آموزش در این زمینه بسیار اهمیت دارد و آموزش درست و آکادمیک از مقطع کارشناسی آغاز می­ شود.

رشتۀ ادبیات نمایشی ضمن پرداختن به سنت­ها و تاریخ ادبیات نمایشی در ایران و جهان، به اصول و فنون و شیوه­ های نگارش متون دراماتیک هم می­ پردازد. در این رشته، نویسندگی در قالب درس­های نظری و کارگاهی به خوبی گنجانده شده است. ادبیات نمایشی واسطۀ ادبیات و صحنه نمایش است و رویکردی ادبی ـ نمایشی دارد. با توجه به ادبیات غنی فارسی، رشتۀ ادبیات نمایشی می­تواند زمینۀ بسیار خوبی برای رشد در کشور داشته باشد.

رشته ادبیات نمایشی برای چه کسانی مناسب است؟

هدف از رشتۀ ادبیات نمایشی تربیت متخصصانی است که توانایی نگارش انواع متون نمایشی در حوزۀ فرهنگ پارسی را داشته و در حوزۀ نقد و بررسی و پژوهش نیز توانمند باشند. از این­رو، داوطلبان رشتۀ ادبیات نمایشی باید به ادبیات فارسی تسلط و ذهنی پویا، مبتکر و خلاق داشته باشند.

با آنکه این رشته در زمینۀ نویسندگی دراماتیک است، اما زمینۀ بسیار مهمی برای دیگر رشته­ های هنرهای نمایشی به شمار می­رود. یک فرد موفق در زمینۀ ادبیات نمایشی، گام نخست برای فراگیری و خلق اثر هنری در قالب کارگردانی و دیگر هنرهای مربوط به هنرهای نمایشی را نیز دارد. پس از اتمام این رشته فرد می­تواند در زمینه­ های نمایشنامه ­نویسی، فیلمنامه­ نویسی، نویسندگی، پژوهش یا سردبیری به عنوان آیندۀ شغلی فعالیت کند.

ویژگی­ها:

 1. محوری­ ترین رشتۀ هنرهای نمایشی
 2. پرداختن به تاریخ نمایش سنتی و معاصر ایران
 3. پرداختن به تاریخ نمایش سنتی و معاصر جهان
 4. فراهم کردن جنبۀ کارگاهی و عملی همراه با مباحث نظری
 5. اهتمام به نویسندگی دراماتیک
 6. ایجاد خلاقیت هنری
 7. اهتمام به فرهنگ و ادب پارسی
 8. ایجاد زمینۀ نقد و پژوهش
 9. زمینه ­سازی برای فعالیت در هنرهای نمایشی

فرصت­های شغلی:

 1. نمایشنامه­نویسی
 2. فیلمنامه ­نویسی
 3. نویسندگی
 4. پژوهش
 5. سردبیری

ردیف نام فایل تاریخ ثبت دانلود
1 رشته ادبیات نمایشی.jpg 20 یکشنبه مرداد 1398 دانلود